Jak to bude letos se svatbami?

19. 4. 2020

Jako svatební fotograf dostávám v posledních dnech spoustu dotazů na plánování a realizace svateb v letošním roce . Rozhodl jsem se prostudovat dostupné zdroje a nabídnout vám stručný přehled těchto informací.

Důležité je si uvědomit, že vše záleží na tom, zda nedojde ke zhoršení epidemiologické situace v ČR. Od 20. 4. 2020 bude možné provádět svatby (svatební obřady na úřadech ale i ve venkovních prostorech) do 10 lidí za specifických hygienických podmínek. 

„Dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů. Dodržování základních preventivních pravidel (hygiena rukou, povinná ochrana horních cest dýchacích s výjimkou snoubenců/novomanželů, bez osobních gratulací s výjimkou nerizikových osob sdílejících společnou domácnost, po skončení svatebního obřadu bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých pomůcek).“

Lehce pozitivní je, že neplatí povinnost mít během obřadu nasazenou roušku pro snoubence. Nebudete na fotkách zakrytí a vaše vzpomínky budou více osobní. Účast na svatbě je umožněna 10 osobám. Mezi ně se započítává oddávající, matrikář, snoubenci, svědkové a dále pak maximálně další 4 osoby (v případě účasti fotografa už pouze 3 osoby). Takže pokud bude na svatbě přítomen fotograf, musí dodržet odstup 2 m od ostatních účastníků obřadu, což může být v některých obřadních místnostech celkem náročné. Jisté je, že práce fotografa tím bude značně ztížena.

Teoreticky může po ukončení nouzového stavu (omezení volného pohybu) proběhnout společné focení novomanželů. Po dobu nouzového stavu (zatím do 30. 4. 2020) také platí, že na veřejnosti je zakázáno pohybovat se bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jak to bude dál, se jistě v nejbližších dnech dozvíme. Osobně si myslím, že tato povinnost bude přetrvávat i nadále. Pokud se budete o samotě a s odstupem fotit v parku nebo v přírodě, těžko vám to někdo zakáže.

Zatím tedy pouze malé svatby bez oslav. To by se mohlo změnit po 8. 6. 2020, kdy by mělo dojít k otevření restaurací, hotelů, hradů a zámků. Zároveň bude možné pořádat hromadné akce do 50 osob a výslovně svatby. Opět za specifických hygienických podmínek. Ty zatím ale nejsou definovány. V tuto chvíli by už nic nemělo bránit tomu uspořádat “plnohodnotnou svatbu” se svatební hostinou a oslavou ve společnosti přátel a rodiny. 

Kromě výše zmíněného by mělo dojít od 25.5. 2020 k umožnění činnosti kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. Což jsou neméně důležité služby při organizaci svatby.

Velkou neznámou bohužel zůstává, jak to bude s otevřením hranic a možností cestovat. Spousta lidí má dnes rodinné příslušníky a přátele v zahraničí a stále není jasné, zda se tyto osoby budou moci, alespoň na nějakou výjimku svateb zúčastnit.

Je jasné, že momentálně spousta z vás přemýšlí, zda v létě svatbu uspořádat v původním termínu nebo jí odsunout na podzim. Doufám, že vám alespoň trochu tyto informace pomohou při rozhodování.

Jste rozhodnutí?

Pokud již víte, co chcete, můžete přejít rovnou k poptávce.

Objednat focení

Chcete vidět více?

lego-0077.jpgLucka a Šimon
Svatební plavba na Otavě
iva-a-petr-0096.jpgIva ♥ Petr
Svatba na samotě u lesa
jana-a-pavel-1.jpgJana ♥ Pavel
Svatební obřad v barokním klášteře
misa-a-lukas-240.jpgMichaela ♥ Lukáš
Svatba s kovbojem
veronika-a-fero-0061.jpgVeronika ♥ Fero
Svatba v srdci Šumavy
martina-a-michal-0259.jpgMartina ♥ Michal
Svatba mezi roubenkami

Pořád málo?

Podívejte se na můj blog, najdete na něm více fotek.

Další galerie na blogu

Líbí se vám fotografie?

Zjistěte, jak získat vlastní.

Podívat se na nabídku služeb